reklama

Je Silicon Valley správne miesto pre výchovu detí?

Silicon Valley je bublina (v dobrom, aj v zlom zmysle slova) oddelená od reality zvyšku sveta. Inovácie, technológie a vysoký intelekt žije bok po boku vedľa realitnej bubliny, akademického nátlaku a drahých služieb. Je teda toto správne prostredie pre život s deťmi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Silicon Valley San Francisco Bay Area
Silicon Valley San Francisco Bay Area 

Aj keď sama ešte nie som matkou, nedávny pôrod mojej dobrej kamarátky ma donútil zamyslieť sa nad miestom, kde žijem z pohľadu rodiča.

Z rozhovorov so známymi a z čítania lokálnych noviniek, ale aj z vlastných skúsenosti viem zhrnúť tieto výhody života rodiny v "technologickom údolí":

- Kultúrna a etnická rozmanitosť: Každý deň stretávate na ulici príslušníkov tých najrôznejších národností a etník, čo dokáže krásne obohatiť vašu chuť po poznávaní ľudskej rasy. Stovky jazykov, stovky tradícií a nesmierna tolerancia a otvorenosť vzájomne medzi sebou, ale aj Američanov voči cudzincom. Osobne som sa nikdy nestretla s útokom typu "Choď domov, toto je naša krajina!" Práve naopak, väčšinou mi bol vyjadrený obdiv za to, že sme boli schopní opustiť teplo domova, rodinu a priateľov a prejsť na druhý koniec zemegule do cudzej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Ľudia v Bay Area si nezakladajú na fyzickej kráse a výzore: Nosiť Versace či Louis Vuitton kostýmy a Armani obleky je tu pomaly až neakceptovateľné. Nechcem tvrdiť, že všetci sú tu prirodzene fyzicky krásni, len je tu jednoducho hierarchia hodnôt inak posunutá. Nedávny výlet do Los Angeles bol práve v tomto pre mňa obrovský šok. Tam na ulici stretávate ľudí, ktorí radšej nebudú celý týždeň jesť než, aby sa vzdali Rollex hodiniek, či topánok Manolo Blahnik (spomeňte si na NYC postavičku Carrie zo Sex and the City, tá mala podobnú životnú teóriu :))

- Byť zdravý a fyzicky aktívny je súčasťou každodenného lifestylu: Bežci, cyklisti, či prepchaté telocvične. To je každodenný úkaz Bay Area. Tým, že tu počasie praje po celý rok, väčšina aktivít sa vykonáva vonku v prírode, ale ani o fitness centrá tu nie je núdza. Náš sused Jack (zhodou okolnosti 4.generácia Čecho-Slovákov) má už za sebou dobrých 90 rokov života, a predsa neprejde jeden deň, aby nevytiahol svojho "pavúka" (rozumejte kovovú štvornožku na pomoc pri chôdzi) a neprešiel aspoň 300-400 metrov na čerstvom vzduchu s úsmevom na tvári. Dokonca aj reštaurácie sa snažia udržiavať krok, nehovoriac o obchodoch, kde sekcia "Organic" bežne presahuje aj 50% veľkosti obchodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Bohatstvo sa tu nešpliecha ostatným do tváre: Napriek tomu, že tu máme niečo cez 60 miliardárov a niekoľko desať-tisícok milionárov, nie je neobvyklé, aby ste sa s týmito ľuďmi stretli v lokálnom Starbucks zatiaľ, čo si kupujú "grande non-fat extra shot caramel macchiatto" v rozťahaných teplákoch a žabkách. Zas na druhú stranu, títo ľudia si vedia urobiť radosť, a preto niet divu, že ich následne vidíte nastúpiť do Aston Martin, Bentley alebo nejakého vintage Porsche.

Otec športuje s dieťatkom
Otec športuje s dieťatkom 

… a teraz ku negatívam:

- Očakávania akademických výsledkov sú enormne vysoké a silne nátlakové: A nie, nehovorím o Stanforde, čo je elita sama o sebe (1. miesto vo Forbes America's Top Colleges a 2. miesto vo svetovom rebríčku). Teraz sa bavíme o základnej a strednej škole, kde sú očakávania od pedagógov aj rodičov tak vysoké, že sa tu pred pár rokmi muselo prudko riešiť nadmerné množstvo samovrážd maloletých. Ak nepatríte do top 10%, škola sa žiaľ o vás väčšinou nezaujíma. Tým sa tlak dosahovať úroveň svojich najlepších spolužiakov stáva alarmujúcim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Realitná bublina narastá do extrémnych rozmerov: Malá 3-izbová chatrč z dreva s 1 kúpeľňou (tú kúpeľňu zdôrazňujem preto, že väčšinou platí štandard mať 2 až 3 bathroomy v jednom dome, ideálne jednu na každú spálňu) vás vyjde od 1,5 milióna dolárov, ak chcete ostať v lokalite, kde spadáte pod dobré školy. Nedostatok bývania a pozemkov je dohnaný až do takej miery, že ak predávate nehnuteľnosť, bežne dostanete aj 2-násobok toho, čo ste pôvodne očakávali, pretože ľudia tu licitujú nehnuteľnosti k neuveriteľným číslam. A stále sa bavíme o drevených chatrčiach, niečo, čo by ste v okolí Bratislavy kúpili za 50.000 €.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Obrovská ekonomická konkurencia: Zarábajte $100.000 ročne v Arizone a žijete si ako kráľ v paláci so sluhami, avšak v Silicon Valley s týmto rodinným príjmom patríte len do strednej nižšej vrstvy. Hypotéka na krku, každý člen rodiny potrebuje vlastné auto, výdavky na školy a zdravotnú starostlivosť, a zrazu je celá výplata fuč. Ešte, že majú Američania kreditky, však?! :) Ponuka jednoducho už viac nestíha pokryť dopyt, a tak dochádza k umelému dvíhaniu cien ešte aj tých najprimitívnejších služieb, čo spôsobuje pomalé vytláčanie všetkých ekonomicky slabších rodín mimo Silicon Valley. Alebo nenormálny nátlak na oboch rodičov nosiť domov viac peňazí na prežitie a ukracovať sa o čas strávený s rodinou. Pikoška: V USA zo zákona neexistuje žiadna platená materská dovolenka. Seriózne tu platí prístup "porodiť, osprchovať a do roboty", ak chcete mať z čoho žiť. (Samozrejme, väčšie firmy a la Google, Facebook a spol. majú pre matky aj otcov pripravených pár týždňov plateného voľna.)

Americký školský autobus
Americký školský autobus 

Z intelektuálneho hľadiska považujem Silicon Valley za správne miesto pre výchovu dieťaťa. Jeho "drive" vás dokáže potiahnuť ku krásnym výsledkom, širokému, ale aj hĺbkovému vzdelaniu s množstvom multi-kulturálnych zážitkov, čo buduje otvorenú myseľ, inovatívne zmýšľanie a pozitívny prístup k životu ako takému. Strach z vysokého akademického nátlaku sa dá eliminovať, v prvom rade vašou dobrou výchovou a kvalitným vzťahom voči vášmu dieťaťu, ale taktiež výberom správnych škôl (zväčša súkromných), prípadne tzv. homeschoolingom (vyučovanie prebieha doma a je šité na mieru dieťaťu).

Faktom však stále ostáva, že Silicon Valley je bublina (v dobrom, aj zlom zmysle) oddelená od reality zvyšku sveta a život v tejto bubline je už dnes, nehovoriac o niekoľko rokov, len pre pár ekonomicky vyvolených.

zdroj fotografií: Flickr

Jana Nagyová

Jana Nagyová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

cestovateľka. labužníčka. žena. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu