Na potulkách v San Franciscu

Autor: Jana Nagyová | 1.8.2013 o 12:50 | (upravené 1.8.2013 o 19:31) Karma článku: 11,23 | Prečítané:  2345x

V Bay Area žijem už vyše roka a napriek tomu, že mám túto oblasť rada, a to najmä kvôli jej ľuďom, vždy som sa zamýšľala, prečo sem chodia turisti. Veď väčšina "pamiatok" (pochádzajúc zo starej historickej Európy mi príde toto pomenovanie ledva 100-ročných budov niekedy až komické) sa dá stihnúť pozrieť za 2-3 dni. Avšak 2-týždňová návšteva mojich rodičov ma presvedčila o opaku. Prísť do San Francisca sa skutočne oplatí...

 

Potulky väčšiny turistov sa začínajú na medzinárodnom letisku SFO. Rozhodne odporúčam požičať si auto, keďže Bay Area je rozsiahla a bez štvorkolesového tátoša to ďaleko nedotiahnete. Zo skúseností by som volila Budget alebo Avis. V zásade svoju flotilu áut zdieľajú, avšak cenovo sa líšia (2 týždne s Fordom Focusom u Avisu vyjde na cca $820 a u Budgetu na $630). Na zdokladovanie od vás potrebujú len funkčnú debetnú/kreditnú kartu, slovenský vodičák a pas (žiadne smiešne knižočky "medzinárodných vodičákov" si prosím nevybavujte). Ja odmietam aj službu ich dotankovania nádrže pri vrátení auta, lacnejšie to vyjde dotankovať plnú sám. Takto vybavení sa môžete vybrať na krásnu poznávaciu jazdu metropolou USA.

 

Moje TOP atrakcie a aktivity v San Francisco Bay Area:

Golden Gate Bridge (Baker Beach, Kirby Cove)

Prísť do San Francisca a nehodiť si na Facebook profilovku s červeným mostom v pozadí by si snáď nedovolil žiaden scestovaný Slovák. A to si ešte predstavte, že ten most mal byť pôvodne namaľovaný čiernymi a žltými pruhmi.. no proste hrôza.. :) Za prekročenie mostu v smere von zo SF sa neplatí, ale cestou späť sa už platba požaduje. Pozor, žiadna hotovosť, zaplatiť treba ideálne vopred online, prípadne sa spýtajte priamo v požičovni áut, ako sa to dá riešiť (môžu mať predplatenú službu). Pre krásne zábery s mostom v pozadí odporúčam ísť na Baker Beach (na strane SF) alebo si vyšľapať cestičku dole ku Kirby Cove (na opačnej strane mosta a zálivu). Nezabudnite aj na všetky Vista Point-y (vyhliadkové miesta), kde sa dá zastaviť autom a vychutnať si výhľad na mesto s mostom v popredí.

Most Golden Gate

Alcatraz ostrovné väzenie

Krásny ostrov asi 2 km od San Francisca, v ktorom si svoj trest odsedel medzi inými aj známy Al Capone. Na ostrov sa chodí loďou z móla Pier 33. Pozor na objednávku lístkov, bežne sa môže stať, že v letnej sezóne sa vypredajú aj na mesiac dopredu. Kupujte zásadne z overenej oficiálnej stránky. Na ostrove sa pohybujete ľubovoľne sami, ako v budovách, tak aj v záhradách, pričom je možnosť aj audio touru (žiaľ len prvých 10 svetových jazykov). Komu sa nepodarí dostať na Alcatraz pre nedostatok lístkov, rozhodne sa vyberte aspoň na plavbu okolo ostrova a popod Golden Gate (oblečte sa riadne teplo, zvykne fúkať štipľavý pacifický vietor).

Väzenie Alcatraz

Cable Car

Neodmysliteľná súčasť SF je famózna električka poháňaná uchytením sa o nekonečne rotujúci oceľový kábel. Skvelý zážitok, pričom ja mám najradšej dráhu Powell-Hyde, ktorá je najdlhšia a poriadne vás vytrasie na vysokánskych sanfranciských kopcoch. Lístky si môžete kúpiť v stánku pri prvej zástavke na Powell street za $6 na osobu.

Cable Car San Francisco

Fisherman's Wharf a obchodné mólo Pier 39

Turistické obchodíky s čokoládou, magnetkami či stánky a reštaurácie s polievkou Clam Chowder (mušľová polievka vo vydlabanom chlebovom bochníku) a smaženými krevetami sú hlavnou atrakciou tejto pobrežnej oblasti. Zväčša riadne napchatej turistami, ale výhľad z hornej terasy na desiatky mrožov stojí za to (pozor, počas júna a júla migrujú do Mexika, vracajú sa až v polke augusta). Viac o Pier 39 nájdete tu.

Fishermans Wharf a Pier 39

Twin Peaks

Rozhľadňa nad celým mestom odkiaľ vidieť na všetky časti San Francisco. Urobíte si tu skutočne krásne zábery. Odporúčam vybrať sa tam aj v noci, ale hlavne si riadne odhadnúť či bude hmlisto, nech si nepokazíte výhľad.

Twin Peaks

Coit Tower

Biela art deco vežička na kopci Telegraph Hill s možnosťou vyvezenia sa na vrchol na plošinu s krásnym rozhľadom na mesto a zátoku. Nenechajte sa odradiť, ak aj bude náhodou dlhé čakanie na parkovisko, fluktuácia áut je tu skutočne vysoká, čiže po 5 minútach čakania sa dostanete na rad aj vy.

Coit Tower

Lombard street

Jedna z najznámejších ulíc mesta so svojimi 8 ostrými zatáčkami a úžasne vysadenou zeleňou. Maximálna povolená rýchlosť 8 km/h. Ulica veľmi svojsky rieši prirodzené 51%-né stúpanie kopca, ktoré je ako pre autá, tak aj chodcov nebezpečné.

Lombard Street

Japanese Tea Garden v parku Golden Gate

Nádherný zážitok môžete získať v záhrade v japonskom štýle postavenej pred vyše 100 rokmi. Nechýba klenutý bubnový most (skutočne zábava sa tam vyštverať), bonsaje, pagody či koi rybičky. Skúste určite aj zelený čaj v lokálnej čajovni.

Japanese tea garden

Stanford univerzita

Rozľahlý univerzitný kampus neďaleko Palo Alto s desiatkami budov, zelených zákutí na relaxáciu, športových ihrísk či venezuelskou caffe latte z Coupa Cafe (pre mňa osobne jediné latte, ktoré mi tu v USA chutí). Zájdite si aj na Hoover Tower a pozrite sa na univerzitnú "dedinku" zhora. Poznámka: ročné školné $42.690 (32.000 €).

Stanford univerzita

UC Berkeley univerzita

Viac európsky štýl univerzity založený v roku 1868. Krásna architektúra s veľkými trávnatými plochami. Tu som po prvýkrát videla hrať študentov quidditch (loptovo-metlová hra z Harryho Pottera) a brali to skutočne seriózne. Poznámka: ročné školné od $7.600 do $19.000 (5.700 € - 14.300 €).

Univerzita UC Berkeley

Zoo: Oakland, San Francisco či San Jose Happy Hollow Park

Milovníci zvierat si prídu na svoje, keďže sa tu nachádza mnoho ZOO a dokonca aj parky špeciálne určené na mojkanie a hladkanie potvoriek (tzv. petting zoo). Od žralokov, cez hady, slony, tigre až po leňochody či hyeny. Skutočne je na čo pozerať. Ja najradšej chodím do Oakland ZOO, keďže je tam pre mňa jednoduchší prístup, aj keď ZOO je pomerne maličká. Vstupné cca $12 a parkovné $8 za auto.

Zoo Oakland

Muir Woods

Prekrásna príroda s výhľadom na Pacifický oceán. Ideálne na piknik s rezňami a paštétou Májka. Najlepšie je najprv si zájsť na spodnú pláž (Muir Beach a potom Stinson Beach) a potom sa vyviezť na Muir Overlook, kde je výhľad na oceán tak krásny, že je doslova vidieť zaoblenie zemegule.

Muir Woods

Six Flags

Nie som veľký fanúšik amerických parkov, pretože v porovnaní s Európou mi tu príde veľa vecí starých a zanedbaných, ale zo Six Flags vo Vallejo som bola príjemne prekvapená. Rozhodne aktivita na celý deň. Pozrite si rozpis vystúpení, mne sa veľmi páčili slony, delfíny, vodný cirkus či tulene. A medzi prestávkami sa choďte vyšaliť na kolotoče a dráhy, prípadne si pozrite zvieratá v ich ohradách. Nenoste si so sebou jedlo, na bráne vám aj tak väčšinu vyhodia (okrem ovocia a musli tyčiniek). Ak prídete cez víkend a v letnom období, zvážte prípadne aj kúpu prednostného vstupu na atrakcie, tzv. Flash Pass.

Six Flags

Filoli

Napriek tomu, že nie som záhradnícky typ (mám až jednu orchideu a aj tá ma pomaly opúšťa), Filoli záhrady boli pre mňa jedinečné. Jedná sa o staré viktoriánske sídlo kalifornských boháčov s rozsiahlymi záhradami plnými ruží a kvetov z celého sveta. Určite sa oplatí vyhradiť si hodinku-dve na vychádzku po dome a medzi kvetinami.

Filoli záhrady

Napa Valley a ostatné vinárske oblasti

Najteplejšia oblasť Bay Area, kde sa výborne darí vínu a je plná prekrásnych viníc. Na každom kroku sa môžete zastaviť na ochutnávky či spa a wellness, ale oveľa viac sa oplatí stráviť aj nejaký ten deň v tejto kráse. Moja posledná skúsenosť s rentovaným domom cez službu Airbnb vo Vacaville bola úžasná. Vyhrievanie sa pri bazéne, grilovanie, spoznávanie prírody.

Napa Valley

Monterey Bay Aquarium

Obrovské akvárium s nekonečným množstvom rôznych morských príšeriek, ktoré sa nachádza asi 1,5 hod jazdy na juh od mesta. Na Pier 39 síce nájdete morský svet tiež, ale ja mám radšej Monterey pre jeho rozsiahlosť a väčšiu interakciu so zvieratami.

Monterey Bay aquarium

Pobrežie Pacifiku na Highway 1

Spanilá jazda v smere sever-juh Kalifornie po pacifickom pobreží uchváti snáď každého. Robte si zastávky na plážach, ktoré sa vám páčia (ja obľubujem najmä Gray Whale Cove Beach), zastavte sa na čerstvé rybacie pochutinky v Half Moon Bay a pokračujte ďalej až do Santa Cruz či Capitola. Plávky by som si však nebrala, pokiaľ sa nepovažujete za ľadového medveďa, v tej vode žiaľ nevydržíte ani 10 sekúnd.

Highway 1

Outlety a nakupovanie

Výber oblečenia v USA je neuveriteľný. Štýly a značky od výmyslu sveta a ak ste výpredajový maniak a viete sa cez šatstvo prehrabovať aj hodiny, tu nájdete zábavu aj na niekoľko dní. V Bay Area máme niekoľko outletových mestečiek, spomeniem napríklad Gilroy alebo Livermoore či Petaluma. Ale neobchádzajte ani bežné obchodné centrá. Určite nájdete predražené kúsky od Hugo Boss alebo Louis Vuitton, ktoré majú od vkusnej módy ďaleko, ale také Forever21, Victoria Secret, Tommy Hilfiger či Van Heusen vás milo prekvapia.

 

Pre väčších výletníkov, ktorí zvládnu aj dlhšiu cestu autom by som odporučila ešte:

  • Sacramento & česká reštaurácia Little Prague
  • jazero Lake Tahoe (super voľba v lete aj zime)
  • Národný park Yosemite
  • pobyt na Big Sur pobreží

 

Budem veľmi rada, pokiaľ máte aj vy svoje zážitky a obľúbené miesta z tejto časti Kalifornie, ak sa podelíte. S radosťou si zájdem na nové neobjavené miesto, čo stojí za to. Prípadne, ak máte otázky, kde kúpiť lístky, koľko, čo stojí a kam sa ako dostať, sem s nimi, rada na poradím s čím viem.

Fotky sú z mojej osobnej galérie okorenené kúskami z Flickr a Google.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?